S današnjim danom završila je provedba europskog projekta Izgradnja kapaciteta za provedbu prioritetne politike EU, zaštite potrošača, u Hrvatskoj. Projekt smo provodili s partnerima Udrugom za pravnu pomoć i Centrom za edukaciju i informiranje potrošača.
Opći cilj projekta bio je izgraditi kapacitete OCD za provedbu politike zaštite potrošača u Hrvatskoj.
Specifični cilj projekta bio je povezati, umrežiti i razmijeniti iskustva OCD.
Provedba izobrazbe i drugih oblika jačanja i unaprjeđenja kapaciteta OCD
Sa svrhom izobrazbe i drugih oblika jačanja i unaprjeđenja kapaciteta zaposlenika i/Ili volontera OCD osmišljeno je i provedeno jedanaest radionica putem kojih su ojačani kapaciteti udruga.
Provedene su sljedeće radionice:
- Operativno djelovanje OCD-a
- GDPR u OCD
- Digitalni marketing
- Projektni ciklus i strateško planiranje
- Krizni menadžment
- Radno pravo
- Volonterski menadžment
- Obvezni odnosi djelovanja u OCD
- Javna nabava (za neobveznike javne nabave)
- Uloga revizije u poslovanju OCD
- Korištenje komunikacijskih tehnologija
Većina radionica provedena je online. Samo tri radionice su provedene uživo.
Organiziranje lokalnih inicijativa u području zapošljavanja
Tijekom 12 mjeseci provedbe projekta provedene su radionice za mlade. U travnju su radionice provedene u Slavonskom Brodu. U Osijeku su provedene u svibnju, a u lipnju u Moravicama.
Radionicu na temu predstavi se poslodavcu provela je koordinatorica projekta Ana Smoljak iz Potrošačica – društvo za zaštitu potrošačica i potrošača Hrvatske. U sklopu radionice obradila je sljedeće teme: izrada molbe za posao, životopis i najčešća pitanja na razgovoru za posao. Cilj ove radionice bio je usvajanje temeljnih metoda i upoznavanje specifičnosti kod predstavljanja potencijalnom poslodavcu.
Radionicu na temu samozapošljavanje provela je suradnica na projektu Anamarija Krišto iz Centra za edukaciju i informiranje potrošača. Fokus ove radionice bio je osnažiti mlade osobe s naglaskom na važnost samoinicijative, volontiranja i osobnog angažmana i aktivnog informiranja. U sklopu radionice mladi su u grupama radili poslovni plan.
Radionicu na temu cjeloživotno učenje provela je suradnica na projektu Martina Škorić iz Udruge za pravnu pomoć. U današnje doba nužno je cjeloživotno učenje kako bi bili konkurentniji i jačali samopouzdanje.
Digitalni priručnici
U sklopu projekta Izgradnja kapaciteta za provedbu prioritetne politike EU, zaštite potrošača, u Hrvatskoj izrađena su dva digitalna priručnika. Prvi digitalni priručnik fokusiran je na zaštitu potrošača jer je samo educirani potrošač zaštićeni potrošač.
U drugom digitalnom priručniku pod nazivom Upravljanje OCD-ovima kroz krizni menadžment obradile su se specifičnosti koje uvelike utječu na krizne situacije u udrugama.
Oba digitalna priručnika dostupna su na: https://potrosacica.hr/edukacijski-materijali/
Ukupna vrijednost projekta Izgradnja kapaciteta za provedbu prioritetne politike EU, zaštite potrošača, u Hrvatskoj iznosi 490.831,40 HRK. Projekt financira Europska unija kroz Europski socijalni fond. Projekt financira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.
Projekt provodi Društvo Potrošačica s partnerima Udrugom za pravnu pomoć i Centrom za edukaciju i informiranje potrošača.
Sadržaj teksta isključiva je odgovornost Društva Potrošačica.