Po projektu “Informiranje građana Gorskog Kotara o EU” proveli smo četvrtu od 12 edukacija. Edukaciju na temu “Institucionalna struktura EU” proveli smo u suradnji sa Srednjom školom “Vladimir Nazor” Čabar. Na edukaciji je sudjelovalo 10 mladih osoba.
Institucionalni ustroj EU je jedinstvena institucionalna struktura u svijetu. Od stupanja na snagu Lisabonskog ugovora institucije EU dijele se na političke i nepolitičke institucije.
Europski parlament je predstavničko tijelo građana država članica Europske unije. Postoji od samih početaka triju izvornih Europskih zajednica, a od 1979. godine njegovi se članovi biraju izravno, na izborima u državama članicama.
Europski parlament obavlja tri glavne skupine zadaća:
- Ima zakonodavne ovlasti, te na inicijativu Europske komisije, zajedno s Vijećem ministara odnosno Vijećem Europe donosi propise
- Nadzire rad drugih institucija EU, poglavito Europske komisije (može dvotrećinskom većinom izglasati povjerenje ili nepovjerenje čitavoj komisiji)
- Ima proračunske ovlasti koje dijeli s Vijećem Europe. Pritom može prihvatiti ili odbaciti proračun u cijelosti.
Do kraja travnju ćemo provesti edukacije na sljedeće teme: “Europska prava i vrijednosti” i „Pametna sela“. Sljedeća edukacija na temu “Europska prava i vrijednosti” u Čabru na rasporedu je 18. travnja ove godine. Projekt sufinancira Ministarstvo vanjskih i europskih poslova.
Projekt “Informiranje građana Gorskog Kotara o EU” je podržan s financijskom podrškom Ministarstva vanjskih i europskih poslova. Sadržaj ove objave u isključivoj je odgovornosti udruge Društvo Potrošačica i ni pod kojim se uvjetima ne može smatrati kao odraz stajališta Ministarstva.