Zbog edukacija koje Društvo Potrošačica zadnjih nekoliko godina provodi, potrošači znaju prepoznati nepoštenu poslovnu praksu. Međutim, većina ne zna kako ostvariti svoja prava iz Zakona o zaštiti potrošača (NN 19/22, 59/23) ako je trgovac primijenio nepoštenu poslovnu praksu.
Sukladno čl. 33 spomenutog Zakona nepoštena poslovna praksa je zabranjena.
Potrošači koji su pretrpjeli štetu zbog ugovora koji je sklopljen zbog nepoštene poslovne prakse imaju pravo na naknadu štete i ostala prava regulirana općim pravilima ugovornog prava. Teret dokaza o točnosti činjeničnih tvrdnji u vezi s poslovnom praksom je na trgovcu.
Kako potrošači mogu ostvariti naknadu za pretrpjelu štetu zbog nepoštene poslovne prakse trgovca? Tako da napišu prigovor! Prigovor treba biti jasno i formalno napisan te sadržavati sve relevantne informacije.
U nastavku je primjer kako napisati prigovor trgovcu zbog nepoštene poslovne prakse u skladu sa Zakonom o zaštiti potrošača (NN 19/22, 59/23).
Primjer prigovora
[Vaše ime i prezime]
[Vaša adresa]
[Poštanski broj i grad]
[Vaš e-mail ili telefon]
[Datum]
[Naziv trgovca]
[Adresa trgovca]
[Poštanski broj i grad]
Predmet: Prigovor zbog nepoštene poslovne prakse prema Zakonu o zaštiti potrošača (NN 19/22, 59/23)
Poštovani,
ovim putem podnosim prigovor na temelju glave IV. nepoštena poslovna praksa članka 37./40. [izabrati ovisno radi li se o zavaravajućoj ili agresivnoj poslovnoj praksi] Zakona o zaštiti potrošača (NN 19/22, 59/23) zbog sumnje na nepoštenu poslovnu praksu u vezi s [opis problema – npr. „pogrešnim informiranjem o proizvodu/usluzi“, „skrivanjem važnih informacija“, „obmanjujućim oglašavanjem“ ili „neisporukom proizvoda u roku“].
Dana [navesti datum] kupio/la sam [naziv proizvoda/usluge] u Vašoj trgovini/online trgovini po cijeni od [iznos cijene]. Tom prilikom [opisana radnja – npr. „nisam bio/la informiran/a o stvarnim uvjetima jamstva“, „cijena na blagajni nije odgovarala oglašenoj cijeni“ ili „proizvod koji sam dobio/la nije odgovarao opisu na web stranici“].
Smatram da je takvo postupanje u suprotnosti s odredbama Zakona o zaštiti potrošača (NN 19/22, 59/23) koje propisuju da poslovna praksa mora biti jasna, nedvosmislena i ne smije obmanjivati potrošače. U skladu s člankom 10. Zakona, tražim:
- [Odaberite traženu opciju: Povrat uplaćenog iznosa / Zamjenu proizvoda / Popravak proizvoda / Ispravljanje netočnih informacija].
Ljubazno Vas molim da mi odgovorite na ovaj prigovor najkasnije u zakonskom roku od 15 dana, kako je propisano člankom 10. stavkom 5. Zakona o zaštiti potrošača.
U slučaju da ne dobijem zadovoljavajući odgovor, bit ću prisiljen/a podnijeti prijavu nadležnim tijelima, uključujući Državni inspektorat Republike Hrvatske.
Molim potvrdu primitka ovog prigovora.
S poštovanjem,
[Vaše ime i prezime]
Prilozi:
- Kopija računa
- [Drugi relevantni dokumenti – npr. korespondencija, fotografije, ponude]
Važne informacije
Trgovac je dužan omogućiti potrošaču podnošenje pisanog prigovora u svojim poslovnim prostorijama, putem pošte i elektroničke pošte. Ako ste prigovor šalje putem pošte, treba ga poslati preporučenom poštom.
Čuvajte kopiju prigovora i sve dokaze o slanju, jer mogu biti potrebni za daljnje postupke.
Trgovac je dužan u pisanom obliku putem pošte, elektroničke pošte ili na način određen stavkom 2. članka 10. Zakona odgovoriti na prigovore iz stavaka 1. i 2. članka 10 u roku od 15 dana od dana zaprimanja prigovora sukladno obavijesti trgovca o načinu podnošenja pisanog prigovora iz stavka 4. članka 10, jasno se izjašnjavajući prihvaća li osnovanost prigovora potrošača.
Ako ne dobijete odgovor unutar zakonskog roka, možete kontaktirati Državni inspektorat za daljnju pomoć.