U sklopu EU projekta Izgradnja kapaciteta za Zeleni europski plan po mjeri lokalne zajednice izrađeni su i u Osijeku javno predstavljeni Priručnik za doniranje hrane u kriznim situacijama i Priručnik za krizno komuniciranje. Projekt provodi Centar za prevenciju otpada od hrane – CEPOH, s partnerima Potrošačica – društvo za zaštitu potrošačica i potrošača Hrvatske, Centrom za edukaciju i informiranje potrošača i Hrvatskim Crvenim križom Gradskim društvom Crvenog križa Osijek
Priručnik za doniranje hrane u kriznim situacijama
Doniranje hrane izrazito je važno u kriznim situacijama poput potresa, poplava i drugih kriznih stanja koja pogađaju zajednice. Kod doniranja je ključno poštivanje određenih pravila zbog očuvanja sigurnosti hrane i zaštite zdravlja ljudi. Stručnjaci za prevenciju bacanja hrane i sigurnost hrane zajedno s potrošačkim udrugama i priznatom organizacijom koja desetljećima radi s korisnicima na raspodjeli hrane tijekom kriza prepoznali su važnost pružanja jednostavnih uputa i savjeta za sigurno i uspješno doniranje hrane u kriznim situacijama te su ih saželi u priručnik. Nalazimo se u desetljeću borbe protiv otpada od hrane. Hrvatska je, poput ostalih članica Europske unije, prihvatila cilj prepoloviti količine otpada od hrane do 2030. godine. Otpad od hrane trenutno iznosi 286.379 tona ili 71 kilogram po stanovniku, što je izazov sam po sebi. U tim nastojanjima vjerujemo kako će svoj pozitivan doprinos dati i ovaj priručnik.
Preuzmite Priručnik za doniranje hrane u kriznim situacijama.
Priručnik za krizno komuniciranje
S obzirom na sve češće krizne situacije koje pogađaju društvo, željeli smo pripremiti jasne i jednostavne upute za krizno komuniciranje koje bi trebale ponajprije osnažiti kapacitete OCD. Upute će ujedno pomoći i zainteresiranim građanima koji se žele bolje nositi s krizom. Priručnikom je obuhvaćen aktualni sustav zaštite i spašavanja u Republici Hrvatskoj. Objašnjene su osnovne smjernice i načela za uspješno krizno komuniciranje namijenjene organizacijama. Istraženi su čimbenici koji utječu na razinu i vrstu komunikacije i izbor preporučenih alata i kanala, pri čemu je korišten primjer komunikacije o rizicima povezanima s hranom jer je ta tema izuzetno osjetljiva i uvijek aktualna.
Preuzmite Priručnik za krizno komuniciranje.
O projektu
Projekt „Izgradnja kapaciteta za Zeleni europski plan po mjeri lokalne zajednice“ započeo je 16. veljače 2022. godine i trajat će 15 mjeseci. Ukupna vrijednost projekta je 442.494,47 kuna. Sufinancira se iz Europskog socijalnog fonda (u visini od 376.120,30 kuna). Sufinancira se iz Državnog proračuna, s pozicije Ureda za udruge (u iznosu od 66.374,17 kuna).
Nositelj projekta je Centar za prevenciju otpada od hrane – CEPOH iz Zagreba. Partneri su Potrošačica – društvo za zaštitu potrošačica i potrošača Hrvatske iz Vrbovskog, Centar za edukaciju i informiranje potrošača iz Bilja i Hrvatski Crveni križ Gradsko društvo Crvenog križa Osijek. Suradnici su stručnjaci iz Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu (HAPIH) iz Osijeka.
Projektom želimo educirati i osnažiti predstavnike organizacija civilnog društva (OCD) za neposredan rad u kriznim situacijama, što uključuje izradu dva priručnika. Uz to, webinarima ćemo lokalne udruge i građanske inicijative dodatno educirati i osnažiti za provedbu aktivnosti kojima se građanima osiguravaju usluge od općeg interesa prilagođene novonastaloj situaciji.
LETAK projekta
Sadržaj teksta isključiva je odgovornost Društva Potrošačica.
Po projektu Potrošačka školica za mlade 2024. u četvrtak 19. rujna proveli smo prvu od četiri radionice. Sve...
Upravljanje pristankom za kolačiće
Koristimo kolačiće da bi vaše vrijeme provedeno na ovoj web stranici bilo što kvalitetnije. Nastavkom korištenja ove web stranice pristajete na korištenje kolačića.
Functional
Uvijek aktivni
Tehničko skladištenje ili pristup je striktno neophodan za legitimnu svrhu omogućavanja korištenja određene usluge koju izričito traži pretplatnik ili korisnik, ili u jedinu svrhu izvršenja prijenosa komunikacije preko elektronske komunikacijske mreže.
Preferences
Tehničko skladištenje ili pristup su neophodni za legitimnu svrhu čuvanja podešavanja koje ne traži pretplatnik ili korisnik.
Statistics
Tehničko skladište ili pristup koji se koristi isključivo u statističke svrhe.Tehničko skladište ili pristup koji se koristi isključivo u anonimne statističke svrhe. Bez sudskog naloga, dobrovoljne suglasnosti od strane vašeg dobavljača internet usluge ili dodatnih zapisa treće strane, informacije sačuvane ili preuzete samo za ovu svrhu obično se ne mogu koristiti za vašu identifikaciju.
Marketing
Tehničko skladište ili pristup su potrebni za kreiranje korisničkih profila za slanje reklama ili za praćenje korisnika na web stranici ili na nekoliko web stranica u slične marketinške svrhe.